Spraw Boże, żebym kupiła tylko to po co przyszłam

… czyli o domowym budżecie słów kilka

Przy natłoku codziennych obowiązków i pracy, często zapominamy o kontrolowaniu domowego budżetu. Prowadzenie kalkulatora codziennych wydatków pomaga uzmysławiać nam gdzie znikają nasze fundusze i jakiego rodzaju zakupy warto ograniczyć.

Aplikacje możemy mieć zawsze przy sobie, nie potrzeba jest kartka i długopis. Wystarczy tylko telefon, który i tak przeważnie mamy przy sobie. Przedstawiamy Wam kilka aplikacji, które w łatwy sposób pomogą Wam kontrolować domowe wydatki a przy okazji ułatwiają życie.

Spraw Boże, żebym kupiła tylko to po co przyszłam

Nie od dziś wiadomo, że jeśli na zakupy ruszymy z listą produktów, które musimy kupić i będziemy się jej trzymać to istnieje prawdopodobieństwo, że kupimy właśnie to, po co przyszliśmy do sklepu. I nie będzie nam potrzebna torba z napisem „Spraw Boże, żebym kupiła tylko to po co przyszłam”. Dobrym ułatwieniem są aplikacje w których możemy na bieżąco zapisywać listy, edytować je, konsultować z innymi osobami. Już teraz nie będziesz potrzebować kartki i dlugopisu, który i tak zawsze gdzieś zaginie. Z telefonem, który jest zawsze pod ręką łatwiej będzie kontrolować listę zakupów

Google Keep – aplikacja, która pomaga jest podręcznym notatnikiem. Zapisuje listy zakupów, które następnie można „odhaczać”. Można także dodawać notatki dźwiękowe i w formie zdjęć.

Listonic – polska aplikacja, prostsza i bardziej intuicyjna niż  poprzednia. Dodatkowo bardzo rozbudowane polskie menu oraz obszerna baza produktów ułatwia tworzenie listy.

Domowa księgowość

Prowadząc firmę przywiązujemy dużą wagę do kontroli służbowych wydatków i kosztów. W domu jednak o tym zapominamy i pieniądze przepływają przez konto jak woda przez sito. Może warto im się przyjrzeć uważniej?

Moje Finanse –aplikacja dzięki której można rejestrować najdrobniejsze domowe wydatki. Można dodawać miesięczne wpływy, cykliczne wydatki takie jak rachunki, czynsz, raty itp. Dodatkowo wydatki można kategoryzować dzięki czemu wiemy na co najczęściej wydajemy pieniądze. Do aplikacji można podpiąć wydatki z karty kredytowej, które automatycznie będą dodawane do wydatków zapisywanych w aplikacji.

Kontomierz – to również aplikacja pozwalająca zarządzać własnym budżetem. Można jej używać zarówno na telefonie jak i na komputerze. Można połączyć aplikację z kontem bankowym i dokładniej kontrolować domowe wydatki

Kalkulator spalania paliwa – idealna aplikacja dla zmotoryzowanych, którzy chcą mieć wydatki pod kontrolą. Otrzymujemy analizy ile wydajemy na paliwo, ile spala nasz samochodów i ponadto aplikacja może pokazać gdzie znajduje się stacja benzynowa mająca najlepsze ceny paliwa.

Za mały portfel dla „zniżkożercy”

Polujecie na okazje, a z portfela wysypują Wam się karty zniżkowe, którymi śmiało możnaby rozegrać partyjkę w pasjansa:) ? Też to znamy… Jednak mamy na to sposób

Stocard – Zamiast wypchanego kartami portfela teraz już wystarczy tylko telefon. Aplikacja pozwala zeskanować karty lojalnościowe i następnie przy zakupach wystarczy pokazać zeskanowany kod kreskowy w aplikacji.

Portfel wypchany … rachunkami

Kolejnym problemem osób, które mają wypchane (niestety nie pieniędzmi) portfele, są paragony. Najpierw przez kilka tygodni od zakupu gnieżdżą się w portfelu, następnie przekładamy je w miejsce, w którym będą poukładane i nie zginą. W  końcu kiedy taki paragon jest potrzebny zastanawiamy się gdzie było to miejsce, w którym karta gwarancyjna, paragon, rachunek nie miały prawa zginąć… Też tak macie? Jeśli tak to aplikacja Kwitki jest dla was

Kwitki – skanując paragony można dodać je do bazy, oznaczyć kategorię produktu czy nawet  dopisać datę wygaśnięcia gwarancji, a aplikacja w swoim czasie nam o tym przypomni.

A jeśli nie lubię używać aplikacji…

Dla was też coś mamy. Wolisz zapisywać swoje wydatki w formularzu w Excelu? Nic prostszego polecamy stronę Michała Safrańskiego, który opracował szablony do kontrolowania domowych wydatków. Równie dobrze formularz możesz wydrukować i wprowadzać dane ręcznie. Aczkolwiek funkcje Excela ułatwiają podsumowanie wydatków.